Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kaplica w Rogalinie

Rogalińska kaplica zbudowana została w latach 1817-20. Jej fundatorem był Edward Raczyński. Źródła głoszą, że brał on też czynny udział w projektowaniu obiektu i wykonywaniu części prac. Obiekt ten miał spełniać dwie funkcje: zlikwidowanej kaplicy dworskiej, a także mauzoleum grobowego. Raczyński poświecił ten budynek Świętemu Marcelemu, ale uczynił też z niej swoisty hołd dla swojego kuzyna Marcelego Lubomirskiego – żołnierza napoleońskiego – który poległ podczas oblężenia Sandomierza w 1809r. Świadczy o tym napis nad wejściem do kaplicy: Divo Marcelino, czyli Wielebnemu Marcelinowi, z pominięciem słowa sanctus, czyli święty.

Budynek kaplicy usytuowany jest na niewielkim wzgórzu. Wzorowany jest na autentycznej rzymskiej świątyni z pierwszego wieku przed narodzeniem Chrystusa zwanej „Maison carre” znajdującej się w Nimes we Francji. Rogalińską kaplicę łączą z oryginałem zdobiące fronton kolumny, a także półkolumny porządku korynckiego i rzeźbiony fryz zdobiące boczne elewacje. Różnice to okna we wschodniej ścianie, ołtarz, dolna krypta grobowa, a także żeliwne lwy u wejścia. Drzwi do kaplicy ozdobione są dwoma antabami i czterema herbowymi tarczami rodu Raczyńskich. Wnętrze utrzymane jest w stylu klasycystycznym.

Ołtarz z wizerunkiem Świętego Marcelego z 1832, prawdopodobnie dzieło Franciszka Marii Lanciego, zniszczył okupant. Na zachodniej ścianie kaplicy umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą Elizę Krasińską z Branickich z dwojgiem swych dzieci, Zygmuntem i Władysławem – teściową Edwarda Aleksandra Raczyńskiego.

Podziemie grobowe zaprojektowane zostało w formie krypty romańsko-gotyckiej. Sklepienie wsparto na sześciu kolumnach i półkolumnach wmurowanych w ściany okienne. W neogotyckim sklepieniu umieszczone zostały: herb Raczyńskich – Nałęcz oraz tablica z napisem „Estera Raczyńska prosi o westchnienie do Boga”.

Do kaplicy i mauzoleum sprowadził Edward Raczyński prochy swoich przodków. We wnętrzu krypty znajdują się tylko trzy sarkofagi. W jednym spoczywa Roger Raczyński, w drugim jego żona Konstancja z Lachmanów, w trzecim zmarły w 1993r. ostatni męski członek rodu Edward Bernard. Pozostałych pochowanych tu członków rodziny upamiętniają tablice epitafijne w ścianach. Nie wszyscy członkowie rodu tu właśnie spoczywają. Zabrakło samego fundatora kaplicy, spoczywa tu tylko jego serce.

Od roku 1975 kaplica pełni funkcję kościoła parafialnego.

[Źródło-tekst: książka: ”Śladami Edwarda hr. Raczyńskiego”]

[Tekst: Anna Denis-Siemieniuk]